top of page
Sandra cz

S prof. Milanem Šetenou jsem se setkala v roce 2014 na mistrovských kurzech Vídeňské filharmonie ve Slovinsku v Trentě.

V roce 2020 mě prof. Šetena pozval na Mezinárodní hudební mistrovské kurzy Slavonice v České republice.

Kurzy trvaly sice jen týden, ale za tento týden jsem se toho naučila neskutečně mnoho. Umělecká úroveň vybraných studentů je velmi vysoká. Existuje mnoho talentovaných hudebníků, kteří si nemohou dovolit drahé kurzy, ale tento kurz nám poskytl díky sponzorům nejvyšší kvalitu zcela zdarma. Pro mě osobně bylo zajímavé poznat hudbu Erwina Schulhoffa. Tohoto skladatele a jeho skladby jsem dříve neznala, ale po kurzech ve Slavonicích budu jeho hudbu hrát určitě častěji.

Studenti měli možnost vystoupit na koncertech několikrát, a to jako kvarteto i jako sólisté. České publikum nás přivítalo s velkou radostí a láskou. Ve Slavonicích jsem se seznámila s prof. Hubertem Kroisamerem, u kterého jsem se posléze připravovala na konkurz do Vídeňské státní opery. To je také velmi důležitý aspekt pro mladé hudebníky, kteří by se v budoucnu chtěli stát členy Vídeňských filharmoniků. Je dobré vědět, jak vzniká famózní celkový zvuk orchestru.

Myslím, že prof. Šetena a prof. Kroisamer mě hodně naučili o zvuku, stylu  a zároveň jsem si zachovala vlastní osobnost.

Mnoho studentů z tohoto kurzu vyhrává konkurzy a soutěže a má možnost vypomáhat ve Vídeňské státní opeře.

To opět ukazuje, že někteří účastníci kurzů mohou být v budoucnu i stálými členy renomovaných hudebních těles a orchestrů jako je Česká, Berlínsklá či Vídeňská filharmonie.

Sandra Seržāne - housle

Lotyšsko

bottom of page