top of page
Toby cz

Tobias Lea se narodil v Adelaidě v muzikantské rodině.

Jeho bratr Benedict, houslista, je rovněž členem Vídeňských filharmoniků a sestra Elinor byla dlouholetou členkou Australského

smyčcového kvarteta. Tobiasovým prvním učitelem houslí byl John Gould, ve dvanácti letech Tobias přestoupil na Elder Conservatoriumv Adelaidě do třídy Ronalda Woodcocka. Tuto školu absolvoval s vyznamenáním v roce 1986, poté následovala studia ve Vídni a přechod od houslí k viole.

Po čtyrech letech intenzivního studia na Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni ve třídě profesora Führlingera vyhrál Tobias konkurz do orchetru Teatro la Scala v Miláně na pozici koncertního mistra violové skupiny, vedením Riccardem Mutim.

Následující čtyři roky se nesly ve znamení studia operního repertoáru.Tobias se stal take členem Quartetto della Scala, se kterým vystoupil na světových koncertních podiích. V roce 1994 následoval Tobias svého bratra Benedicta do Vídně a stal se díky úspěšnému konkurzu koncertním mistrem violové skupiny orchestru Vídeňské Státni opery a Vídeňských filharmoniků.

Tobias je nadšený hráč komorní hudby, je členem mnohých komorních seskupení, mimo jiné Wiener Kammerensemble. K jeho nejvýznamnějším sólistickým vystoupením se řadí provedení Mozartovy Koncertantní Symphonie společně s koncertním mistrem Vídeňských filharmoniků Rainerem Honeckem a Vídeňskými filharmoniky pod vedením Riccarda Mutiho ve Vídni, v Japonsku, v Kanadě, v Jižní Americe a v Carnegie Hall v New Yorku a Bartókův Koncert pro violu ve Vídeňském Musikvereinu, opět pod vedením Riccarda Mutiho.Pedagogická činnost je nedílnou a milovanou součástí Tobiasovy umělecké  kariéry, důkazem jsou četné mistrovské kurzy po celé Evropě i Japonsku, Číne, Asii, ve Spojených státech amerických, Velke Británii a v Austrálii.

bottom of page